POMOZTE ZACHRÁNIT VARHANY

U příležitosti akce Ústeckého deníku "Česko zpívá koledy" , která oproti dřívějším letům proběhne v kostele sv. Vojtěcha dne 10.12.2014 v 18.00 hod., jsme hovořili s dirigentem a varhaníkem panem Václavem Urbanem, který se velmi angažuje v záležitosti záchrany varhan v kostele Nanebevzetí Panny Marie v Ústí nad Labem.

„Atmosféra adventních koncertů je vždycky nádherná,“ říká Václav Urban, který je teď před Vánocemi opravdu vytížený.

„Teď jsem měl koncert v Josefově a do Vánoc mě čekají ještě koncerty v Dobrušce, Rychnově nad Kněžnou, Litomyšli, Novém Městě nad Metují, dvakrát v katedrále v Hradci Králové, v Broumově a Náchodě,“ vypráví.

„Je mi trochu líto, že všichni chtějí varhanní koncerty před Vánocemi, kdy je v kostele zima. Proto jsem ke koledám v kostele sv. Vojtěcha vybral skladby P. Davide da Bergamo a G. F. Händela, aby nebyly moc dlouhé, mohly se příjemně poslouchat a Ústečanům také trochu přizdobit naše krásné české koledy.“

Nejvíc varhanních koncertů absolvuje Václav Urban s manželkou, která zpívá soprán. Mají vůbec nějaké Vánoce?

„Těch povinností je vždy opravdu hodně. Nicméně zatím jsme se alespoň na Štědrý den sešli vždy celá rodina a zahráli jsme si a zazpívali s manželkou a dětmi také koledy. Letos se to bohužel nepovede, protože nejstarší dcera ve Frankfurtu už brzy čeká dítě, takže už nebude moci přijet. Budou nám tedy scházet housle. Ale syn přijede s violoncellem a nejmladší dcera si alespoň na chvilku sedne ke klavíru. Na půlnoční mši v šikmém kostele mi slíbila, že zahraje varhany v Rybově České vánoční mši.“

Václav Urban je profesí vlastně dirigent. Dirigoval operu v Českých Budějovicích, Ostravě a Brně, na čas byl dokonce šéfem opery v Severočeském divadle v Ústí. Teprve v roce 2005 přijal nabídku arciděkanství a stal se ředitelem kůru v ústeckém kostele Nanebevzetí Panny Marie. Tady také 12. prosince bude hrát na benefičním koncertě na opravu varhan s Bárou Basikovou. „Varhany v šikmém kostele jsou v havarijním stavu a potřebují okamžitou opravu. Před 5 lety jsem nechal vypracovat projekt na jejich generální opravu, tehdy za 1 milion korun. Projekt počítá s elektromagnetickým hracím stolem, který by vyřešil funkčnost a spolehlivost varhan, jejich historickou hodnotu ale zachová. Pokud k opravě nepřistoupíme, hrozí nebezpečí, že o tento nádherný nástroj z roku 1930 přijdeme úplně. Jeho hodnota je přitom obrovská," pokračuje Urban.

Na konto varhany, které před pěti lety založila Římskokatolická farnost arciděkanství, šly výtěžky mnoha benefičních koncertů a prodaných varhanních CD. Dnes se již částka na kontě pomalu blíží 700 tisícům korun, ale kvůli inflaci mezitím potřebná částka bohužel vzrostla zhruba o polovinu. „Pokud se najdou další dobří lidé, kterým nebude lhostejné, že naší metropoli schází královský nástroj, který by mohl výrazně obohatit naši kulturu, mohou také přispět na číslo konta č.ú. 30015 - 881 859 359/0800,“ přeje si Václav Urban.

Před pár dny podpořily sbírku svým koncertem Linha Singers i ústecký Dětský pěvecký sbor Univerzity J. E. Purkyně UJEP manželů Zemanových, jejich koncert moderoval herec Jan Šťastný. Zpěvačku Báru Basikovou bude na koncertu na opravu varhan 12. prosince v Ústí doprovázet Sboreček, pěvecký sbor ZUŠ Evy Randové. Přijďte i vy. Můžete strávit příjemnou sváteční chvilku a přitom pomoct dobré věci.

Václav Urban studoval klavír na Konzervatoři v Plzni a dirigování na AMU v Praze. Jako dirigent opery působil například v Jihočeském divadle České Budějovice, Státním divadle Ostrava a ve Státním divadle Brno. Spolupracoval s řadou orchestrů, dirigoval na hudebních festivalech například Pražském jaru, Smetanově Litomyšli, jako klavírní doprovod vystupoval v ČR i zahraničí. Od roku 1997 se věnuje pedagogické činnosti například na Konzervatoři v Teplicích a Hudební škole hlavního města Prahy. Nyní pracuje jako ředitel kůru v kostele Nanebevzetí Panny Marie v Ústí nad Labem. Přitom byl také uměleckým vedoucím Sboru pro duchovní hudbu, se kterým v Ústí n. L., Praze a dalších městech republiky provedl řadu významných kantátových a oratorních děl. V letošním roce založil na Základní umělecké škole v Neštěmicích, jako jediné v kraji, varhanní oddělení.

(Částečně převzato z Ústeckého deníku)