Dopis farníkům

Vážení a milí farníci,

Blíží se prázdniny a také doba dovolených. Je to příležitost načerpat nové fyzické i duchovní síly.

Zakladatel Sokola Miroslav Tyrš je autorem věty: „V zdravém těle zdravý duch.“ Platí však jistě i věta obrácená v tom smyslu, že kde je zdravý duch, má to vliv i na zdraví těla. Člověk není jen jedno nebo druhé, ale tělesně - duchová bytost, pro kterou je nutné obojí. Zdravé tělo i zdravá duše.

Tělo potřebuje správnou stravu, čerstvý vzduch, pohyb a dobrý spánek.

Duše potřebuje modlitbu, slavení neděle, pokrm Božího slova a očistu ve svatosti smíření.

K dobrému odpočinku přispěje jistě půst od médií všeho druhu, ticho, chvíle samoty se sebou samým i s Bohem. Okamžiky ztišení může doprovázet dobrá kniha, návštěva krásného chrámu nebo poutního místa, kde se dá dobře zklidnit a vytváří se tak předpoklad k hluboké modlitbě. Důležité mohou být chvíle rozjímání v krásné přírodě, vždyť tato krása mluví vždy o Stvořiteli. Jestliže jsme schopni ji vidět pak působí, že ze srdce tryská vděčnost, radost a díkuvzdání.

Krásně to vyjadřuje Žalm 8:

Hospodine, Pane náš,

jak vznešené je tvoje jméno po vší zemi!

Svou velebnost vyvýšil jsi nad nebesa.

… Vidím tvá nebesa, dílo tvých prstů,

měsíc a hvězdy, jež jsi tam upevnil.

Co je člověk, že na něho pamatuješ,

Syn člověka, že se ho ujímáš?

… Hospodine, Pane náš,

jak vznešené je tvoje jméno po vší zemi.

Milí bratři a sestry,

Přeji Vám pěkný čas odpočinku, načerpání nových sila a inspirací pro vás i pro vaše rodiny. Vyprošuji vám Boží ochranu na všech cestách a těším se, že se na konci prázdnin všichni v pořádku setkáme a s novými silami budeme společně vytvářet Boží království v našich farnostech.

Ujišťuji vás modlitbou a všem žehnám

Otec Miroslav