Tipy k prožití postní doby

Blíží se nám postní doba a proto není na škodu se zamyslet, jak ji chceme prožít v našich rodinách, ale i jako jednotlivci. Z důvodu menší návštěvnosti na nedělních bohoslužbách letos nebudeme připravovat Golgotu a křížky, jak bylo zvykem v minulých letech.

Předkládáme několik tipů, co nám může pomoci s užitkem měnit své srdce.

• duchovní četba - ze celou dobu postní si přečtu alespoň jednu knihu s duchovní tematikou, nějaké jsou k dispozici ve farní knihovně, mohu poprosit i kněze o půjčení literatury;
  • četba Písma - vhodné zvláště pro ty, kteří pravidelně Bibli nečtou - přečtu si alespoň jedno evangelium a jeden větší Pavlův list a jednu SZ knihu;
  • křížová cesta - navštěvuji buď společnou křížovou cestu v kostele, nebo se ji pomodlím každý pátek soukromě;
  • kontakt s farníky - každý týden se zkusím zamyslet, koho jsem dlouho nepotkal z naší farnosti, a ozvu se této osobě;
  • almužna - nezapomenu se dělit o svůj majetek, máme na výběr z mnoha projektů na pomoc různým skupinám - ženy s dětmi v nouzi, dětské domovy, nemocní, podpora misií,... na dobrý úmysl je možné přispět též skrze Papežská misijní díla;
  • digitální půst - právě v době, kdy nás vše tlačí do online prostoru, si odřeknu veškeré zbytečné vysedávání před televizní, počítačovou a telefonní obrazovkou;
  • aplikace Malý průvodce postní dobou - možnost instalovat si průvodce do chytrých telefonů, pro android zde, QR kód v příloze;
  • sada kartiček s citáty z Písma a úkoly na každý den v sakristii za doporučenou cenu 70,- Kč - nabídka v první fázi pro rodiny s dětmi, v druhé fázi pro kohokoliv, vyzvednout je možné v sakristii, přes týden také v kanceláři.

Pro děti jsou materiály k postní době ve velkém množství na deti.vira.cz. Pro vysvětlení a přiblížení nedělních textů dětem formou obrázků a úkolů je možné využít tyto zdroje www.malyoslik.cz a www.kanan.cz/pustb. Využít je možné také postní kalendář PMD (je i v příloze článku).

A opět nám jedna hodná maminka z farnosti předává tip na aktivitu, kterou si doma společně vybrali pro letošní postní dobu. Jde o postupné zdobení trnové koruny, ať už namalované, vytištěné nebo vyrobené z opravdového trní. Za každý skutek lásky se na korunu fixem přikreslí jeden květ. Květy budou barevné např. podle tohoto klíče:

• Modlitba – žlutá
  • Rozdělím se s někým – světle modrá
  • Pomohu někomu – růžová
  • Udělám druhému radost - červená
  • Udělám to, do čeho se mi nechce – tmavě modrá
  • Odřeknu si něco z lásky k Ježíši - oranžová

Trnovou korunu můžeme nakreslit na velký formát, aby bylo dost místa pro každého. Děti se snaží každý den namalovat jeden nebo i více květů, každý sám za sebe (mohou se předem domluvit, že každé dítě bude kreslit jiný tvar květu, aby se poznalo, kdo co namaloval). Rodiče si také mohou všímat toho, co dobrého kdo v rodině vykonal a přikreslit další květy. V rámci večerní modlitby je pak vhodná chvíle si popovídat o tom, co se ten den komu podařilo. V příloze je možné zvárnění trnové koruny.